fbpx

Infraraudonųjų spindulių pirčių poveikis organizmui

Inraraudonųjų spindulių pirtisŠiluma – nuo seno žinoma gydymo priemonė. Žmonės nuo seno šilumą naudoja tokioms ligoms kaip reumatas, podagra, išijas, neuralgija gydyti. Gerai žinomas gydomasis šilumos poveikis peršalimo, uždegiminių ir reumatinių susirgimų atveju. Padidėjus kūno temperatūrai, mobilizuojami mūsų kūno apsaugininkai – baltieji kraujo kūneliai (leukocitai), suaktyvėja organizmo gynybinės jėgos ir imuninė sistema. Žmonija sukūrė daugybę šilumą skleidžiančių šaltinių: įkaitintos degtos plytos, šildomoji pūslė, elektrinė šildymo pagalvė. Visi šie daiktai gali absorbuoti ir skleisti aukštą temperatūrą, tačiau dėl odos natūralaus jautrumo jie ant kūno gali būti dedami tik labai atsargiai. Veikiant šiluma, negalavimo simptomai sušvelnėja, pagerėja savijauta.

Kad infraraudonųjų spindulių pirčių skleidžiam šiluma yra saugi įrodyta seniai. Pirmiausia infrapirtys buvo pradėtos taikyti Kinijoje 5000-3000 m. prieš Kristų. Vėliau paplito ir po kitas šalis. Kinijoje gydymo rankos prisilietimu tradicijos siekia 3000 metų. Tuo remiasi ir natūralaus infraraudonojo spinduliavimo gydomasis poveikis. Žmogaus kūnas skleidžia per odą 3-50 mikrometrų infraraudonuosius spindulius, kurių vidutinė galia – 9 mikrometrai. Mūsų rankų paviršius spinduliuoja 8-14 mikrometrų infraraudonąją energiją. Infraraudonųjų spindulių sistemos atveju šiluminiai elementai trečdalį jų energijos skleidžia vidutiniu 2-5,6 mikrometrų nuotoliu, likusieji du trečdaliai spinduliuojami 5,6-25 mikrometrų nuotoliu, tai turi reikšmės jų gilesniam prasiskverbimui. Tai sustiprina infraraudonųjų spindulių šilumos teigiamą poveikį sveikatai. Kiniečių mokslininkai 2-25 mikrometrų nuotolio bangas terapiniam gydymui laiko efektyviausiomis. Infraraudonojo spinduliavimo šaltinis – magnezija. Jį šildo spiralių principu sumontuotas rezistorius. Taip spinduliuojama tolygi, maloni šiluma. Magnezija ir rezistorius patalpinti keraminiame vamzdelyje. Spinduliuojančio elemento temperatūros intervalas ir švelnia medžiaga padengtos metalinės grotelės užtikrina saugumą. Metalines groteles galima liesti seanso metu, nesibaiminant nudegti. Yra įrodyta, kad inraraudonųjų spindulių pirtys, neskleidžia jokio elektromagnetinio lauko ir nesukelia pavojaus sveikatai.

Infrasauna ypatinga tuo, kad tai – originali šilumos sistema.
Naudingi tie infraraudonieji spinduliai, kurie sukelia šilumos giluminį prasiskverbimą į audinius. Kūnas absorbuoja iki 93% skleidžiamos infraraudonųjų spindulių šilumos, todėl skleidžiama energija tiksliai pritaikyta kūno energijai. Įprastinė karštojo oro sauna siūlo tiesiogines įkaitinimo formas kur šilumos poveikis kūnui pasiekiamas cirkuliuojant labai karštam orui ir šiam orui tiesiogiai veikiant odos išorinį sluoksnį. O infraraudonųjų spindulių pirčių sistemos atveju energijos sąnaudos yra minimalios, nes 80% sunaudojamos energijos veikia kūną, ir tik 20% spinduliuojamos šilumos kaitina orą. Tokiu būdu pasiekiamas žymiai intensyvesnis prakaitavimas nei įprastoje saunoje, nors infrasaunoje vyrauja tik 50-650 C temperatūra, veikianti daug švelniau nei 85-1000 C temperatūra saunoje. Čia sumažėja kraujagyslių susiaurėjimo rizika, išvengiama apytakos sistemą apsunkinančio karštojo oro įkvėpimo ir t.t. Infrasauna galima naudotis palikus duris atviras. Šis naudojimo metodas taip pat tinka siekiant sušildyti raumenis prieš fizinius krūvius, pavyzdžiui, prieš sporto rungtynes.

Infraraudonųjų spindulių pirtimi paprasta naudotis! Lyginant su įprastine suomiška sauna, jai įkaitinti naudojant karštojo oro sistemą paprastai reikia ne mažiau kaip 45- 60 min., o infraraudonųjų spindulių pirtis paruošiama naudoti per 10 min., ja galima naudotis spontaniškai, iš anksto neplanuojant, kad ir nuovargiui pašalinti vėlyvu metu. Pakanka 30 min. trukmės seanso. Taip pat žymiai mažesnės infraraudonųjų pirčių eksploatacijos sąnaudos. 30 min. trukmės seansui (įskaitant įkaitinimui sunaudojamą laiką) sunaudojama 875 W elektros energijos. Naudojantis kabina du kartus per savaitę išlaidos sudaro 3 – 4 eurus per mėnesį, o įprastinės suomiškos saunos atveju šios išlaidos bus dešimtį kartų didesnės.

Infraraudonųjų spindulių pirties skleidžiama šiluma daro teigiamą poveikį sveikatai. Japonijos gydytojai įsteigė Infraraudonųjų spindulių bendrovę („Infrarot-Gesellschaft“), kurios užduotis – tirti infraraudonųjų spindulių naudojimo galimybes gydomaisiais tikslais. Tolimuosiuose Rytuose parduota beveik 700 000 infraraudonųjų spindulių sistemų. Teigiama, kad infraraudonųjų lempų poveikį patyrė daugiau kaip 30 mln. žmonių visame pasaulyje. Vokietijoje terapiniam gydymui infraraudonieji spinduliai naudojami jau daugiau kaip 25 metus.

Pasyvios pratybos taip pat daro poveikį širdies kraujagyslėms.
Infraraudonųjų spindulių pirties skleidžiama šiluma suteikia galimybę tinkamai pasirūpinti apytakos ir širdies kraujagyslių sistema žmonėms prikaustytiems prie invalidų vežimėlio arba kitokią negalią turintiems, kurie negali dalyvauti aktyvių pratimų programose. Infraraudonųjų spindulių pirties seansai gali būti sėkmingai sujungiami su aktyvių pratimų programomis. Pavyzdžiui, kaip ir bėgimas, taip infraraudonųjų spindulių sistema užtikrina infraraudonųjų spindulių giluminį prasiskverbimą į audinius, kuo pasiekiamas raumenų audinio giluminio sušildymo efektas. Kūnas į tai reaguoja hipotalaminio pobūdžio širdies pulsavimo padidėjimu. Tokiu būdu yra skatinama širdies kraujagyslių veikla, pagerėja kondicija. Medicininiai tyrimai patvirtina, kad šiluminės vonios daro teigiamą įtaką širdies kraujagyslių veiklai stimuliuoti. Kūno temperatūra mažėja suintensyvėjus kraujo apytakai ir širdies susitraukimų dažniui. NASA tyrimais nustatyta, kad stimuliavimas infraraudonaisiais spinduliais – geriausias metodas siekiant palaikyti astronautų širdies kraujagyslių stabilią kondiciją ilgesnių kosminių skrydžių metu. Guytono „Textbook of medical physiology” rašoma, kad išskiriant vieną gramą prakaito sudeginama 0,586 kcal. Tai pat teigiama, kad vidutinės fizinės kondicijos asmuo prakaituodamas saunoje be didesnių sunkumų išskiria iki pusės litro prakaito, tam sunaudodamas 300 kcal. Tai atitinka nubėgtą 3,5 – 5 km nuotolį. Prie karščio pripratęs asmuo prakaituodamas gali sunaudoti 600-800 kcal. Infraraudoniesiems spinduliams veikiant išskiriama labai daug prakaito, todėl, infrasaunoje prakaituojant sunaudojamas labai didelis kalorijų kiekis. Infrasauna gali pakeisti tam tikrą varginančių pratimų dalį sporte.

Infraraudonųjų spindulių pirtis valo organizmą. Reguliarūs infraraudonųjų spindulių seansai yra optimalus būdas pašalinti iš organizmo kenksmingąsias medžiagas. Organizmo išvalymas nuo toksinų – viena iš priemonių norint užkirsti kelią įvairioms ligoms ir sveikatos sutrikimams. Todėl šalia sveikos mitybos, pasninkavimo ir įvairių dietų infrapirtis siūlo reguliarius infraraudonųjų spindulių seansus. Jie veiksmingi, paprasta naudotis ir nereikalauja didelių finansinių sąnaudų. Didžiausią toksinį pavojų kelia riebalai ir cholesterolis. Infrapirties metu išskiriamame prakaite yra vandens, riebalų, cholesterolio ir sunkiųjų metalų. Žmonių, besinaudojančių infrapirtimi, prakaitas buvo ištirtas ir palygintas su įprastinėje saunoje išskiriamu prakaitu. Palyginus paaiškėjo, kad infrapirtyje išskiriama dvigubai daugiau prakaito ir trigubai daugiau kitokių nei vanduo medžiagų, tai reiškia, kad šios sistemos sugebėjimas pašalinti kenksmingąsias medžiagas viršija tradicinės karštojo oro saunos galimybes šešis kartus. Dietų specialistų nuomone, toksiškos medžiagos, kurių organizmas nesugeba pašalinti per tam tikrus organus, kaupiamos riebalų audinyje. Riebalų audiniui suskaidyti reikalinga ne mažesnė kaip 450 C temperatūra. Infraraudonųjų spindulių skleidžiamos energijos šiluminis poveikis suteikia galimybę pasiekti minėtą temperatūrą riebalų audinyje, neapkraunant apytakos sistemos, todėl išskiriamų toksiškų medžiagų koncentracija (palyginus su įprastine karštojo oro sauna), yra žymiai didesnė.

Reikia pažymėti:
1) Infraraudonoji šiluma skatina audinio tempimąsi. Tai svarbu pažeidus sausgysles, raiščius ir raumenis. Giluminis šildymas rekomenduotinas prieš treniruotes arba sporto varžybas, siekiant sumažinti sportinių traumų pavojų.
2) Padeda kovoti su galūnių sustingimu .
3) Sumažina raumenų įtempimą. Veikiant spinduliuojamai šilumai, raumenys atsipalaiduoja, pašalinamas įtempimas.
4) Malšina skausmus. Sumažinami su sėdimuoju nervu susiję skausmai. Šiluma sumažina skausmų antplūdžius tiek ties nervų šaknelėmis, tiek šalia esančiuose audiniuose.
5) Stimuliuoja kraujo apytaką Į šilumą organizmas reaguoja suintensyvėjusia kraujo apytaka. Sušildžius tam tikras kūno dalis, įtakojami kitų kūno dalių refleksai, skatinamas kraujagyslių plėtimasis.
6) Skatina sveikimą uždegiminių procesų atveju.

Infraraudonoji šiluma kaip gydomojo proceso sudėtinis elementas taikoma vis dažniau. Pagrindinės sritys negalavimams gydyti: nesudėtingi audinio pažeidimai, klubo sąnario skausmai, menstruaciniai skausmai, neurodermitas, infekcinės egzemos, pooperacinės infekcijos, žvilgsnio paralyžius, viduriavimas, plaučių ir tulžies pūslės uždegimas, neurastenija, dubens uždegimas, nušalimai. Infrapirčių šiluma gydymo ir skausmų malšinimo praktikoje taikoma daugiau kaip keturiasdešimtyje prestižinių Kinijos klinikų.
Visi išvardinti negalavimai gali būti susiję su nepakankama kraujo apytaka, kurią pagerinti galima paveikus infraraudonaisiais spinduliais: artritas, nervinė įtampa, nervų uždegimai, greitas pervargimas, sciatica, diabetas, randų skausmai, nugaros skausmai, raumenų ligos, reumatas, menstruaciniai skausmai, skrandžio funkcijos sutrikimai, varikozinis venų išsiplėtimas, kraujo apytakos sistemos susirgimai, pooperaciniai patinimai.
Kiniečių medikai pastebėjo, kad gydymo po patirto infarkto atveju pasiekiama taip pat puikių rezultatų. Žymus makrobiotikos specialistas Hermann’o Aihara, teigia, kad kai kraujyje yra per daug cholesterolio ir riebalų, pasireiškia negatyvios pasekmės: – kraujas sutirštėja ir eritrocitai sulimpa. Dėl sumažėjusio paviršiaus ženkliai sumažėja deguonies įsisavinimas. – kapiliarai blokuojami, atsiranda deguonies nepakankamumas. Deguonies nepakankamumas ląstelėse skatina drėgmės kaupimąsi ir sukelia tinimą, – sulipę kraujo kūneliai blokuoja arterijas. Dėl to padidėja kraujospūdis ir atsiranda infarkto grėsmė.
Infraraudonųjų spindulių pirtys pasižymi gydomuoju poveikiu įvairių odos susirgimų atvejais: – spuogai: atidaromos poros, riebalų perteklius pašalinamas – dilgėlinė: pastebimas būklės pagerėjimas – nudegimų žaizdos: randų sumažėjimas, sumažėję skausmai – sužeidimai: paspartėjęs gijimas, sumažėjęs randų kiekis – nemalonus kūno skleidžiamas kvapas: būklės pagerėjimas pagerėjusios odos funkcijos dėka – psoriazė: puikūs rezultatai psoriazinių nusiskundimų atveju – egzemos: sumažėjimas – saulės nudegimai: skausmų malšinimas ir gydomasis poveikis. I
Infraraudonieji spinduliai padeda odą aprūpinti krauju, skatina jo suintensyvėjimą, tai – esminė prielaida gražiai, jaunai ir švelniai odai išsaugoti. Pašalinama šerpetota oda, pagerėja odos struktūros elastingumas, oda tampa švelni ir lygi.
Infrasaunos gali atstatyti odos pusiausvyrą ir suteikti organizmui galimybę pašalinti celiulitą kartu su prakaitu.
Infrasaunos pasižymi visa eile terapinių efektų, kuriuos patvirtina visame pasaulyje atliekami tyrimai.

Rekomendacijos:

Rekomenduojama prieš ir po šilumos vonių išgerti vandens (geriausiai tinka mineralinis vanduo). Šiltas dušas prieš šilumos vonių seansą skatina intensyvesnį prakaitavimą. Patiesus rankšluosčius sėdėti skirtoje vietoje ir po kojomis, vėliau valymui sugaištama visai nedaug laiko. Taip pat pasireiškus pirmiesiems peršalimo simptomams, šilumos vonių poveikis gali padėti sustiprinti organizmo atsparumą ir apriboti virusų dauginimąsi. Žinoma, pirmiausia, bet kokių negalavimų atveju patariama pasitarti su gydytoju.
Svarbu, kad nepamirtumėte pasirūpinti skysčių ir mineralinių medžiagų balanso atstatymu. Pirtyje nuolat gerkite vandenį ar arbatą.
Naudotis infrasaunomis patariama reguliariai ir dažnai.
Infraraudonųjų spindulių pirtys maloniai veikia kūną 45-60° C temperatūra. Prakaituojama komfortiškoje aplinkoje.
Infraraudonųjų spindulių pirčių atžvilgiu galioja tokios pačios instrukcijos, kaip ir saunoms.
Naudotis nėra sudėtina, įstatykite šakutę į lizdą, nuspauskite mygtuką, nustatykite pageidaujamą temperatūrą bei laiką ir patogiai įsitaisykite.
Apibendrinant, reiktų pažymėti, kad prakaituojant infraraudonųjų spindulių pirtyse: iš organizmo išvalomi šlakai, išvalomos kraujagyslės, lavinama imuninė sistema.